Ieteikumi ābolu tinēja populācijas ierobežošanai
Pasaulē ābolu tinējs Cydiapomonella L. ir viens no bīstamākajiem un grūtāk ierobežojamiem kaitēkļiem ābeļu dārzos, kas rada tiešus ekonomiskos zaudējumus. Latvijā kaitēklis ir sastopams visos ražojošos dārzos. Daudz bojātu ābolu ir tajos gados, kad tauriņu lidošanas laikā, vakaros un naktīs, vidējā gaisa temperatūra ir virs +20ºC.
Bioloģija, ekoloģija.
Ābolu tinēja izplestu spārnu platums ir 14-20 mm. Priekšspārni pelēkbrūni, ar violetu nokrāsu. Spārnu galotnē plašs brūns plankums ar bronzas krāsas šķērssvītrojumu. Visā spārnu priekšējā daļā lauzīts, bronzas krāsas, sīks šķērssvītrojums. Pakaļējie spārni pelēkbrūni, vienkrāsaini.
Ola plakana, caurspīdīga vai balta. Viena mātīte spēj izdēt līdz 100 olu dzīves laikā. Tās tiek dētas uz lapu virsmas, augļiem vai zariem. Embrija attīstība olā var ilgt no piecām līdz desmit dienām.
Kāpurs no 15-18 mm garš, viegli rozā krāsā, ar astoņiem kāju pāriem. Ābola alojumā kāpuriem ir jau desmit kāju pāri. Kāpuru ķermenis ir gaišdzeltens, uz pēdējiem segmentiem tumšpelēki plankumi.
Ābolu tinēja kāpurs ābolā
Kāpuri pēc izšķilšanās iegraužas augļos un graužas sēklu kameru virzienā. Izgrauztās ejas parasti pildītas ar ekskrementiem. Auglī kāpuri izēd ne tikai sēklas, bet var izēst visu sēklotni. Viens kāpurs var bojāt vienu līdz trīs blakus esošu augļus. Kāpuri barojas augļos apmēram 30 dienas. Bojātie augļi priekšlaicīgi nobirst.
Kūniņa ap 12 mm gara, sākumā gaiši brūna, vēlāk kļūst tumšāka. Uz vēdera segmentiem ir divas dzelkšņu rindas, bet vēdera galā – 8 kāsīši.
Pieaugušie kāpuri ziemo blīvā kokonā uz vecāku ābeļu stumbra, zem vecās atlupušās mizas īpaši izgrauztā ovālā gultnē. Daļa kāpuru ziemo apdobēs zemsedzē vai augsnē. Ja temperatūra ilgāku laiku ir zem -23 līdz -25ºC, kāpuri var aiziet bojā.
RIMpro prognoze ābolu tinēja populācijas ierobežošanai Latvijā
LAAPC interneta vietnē (sadaļā „RIMpro prognoze”) pieejamas ābolu tinēja atbalsta sistēmas RIMpro (BioFruitAdvies, Nīderlande) prognoze deviņām dažādām Latvijas vietām, kur novietotas meteoroloģiskās stacijas. Kā arī RIMpro prognozi ābolu tinēja attīstības prognozēšanai ir iespējams izmantot saimniecībās, kas atrodas 30 km rādiusā ap meteoroloģisko staciju.
Ābolu tinēja precīzai attīstības gaitas noteikšanai datorprogrammas RIMpro modeli Latvijā sāka izmantot 2007. gadā, lai noteiktu precīzu ābolu tinēja attīstību veģetācijas sezonas laikā un noteiktu termiņus, kad nepieciešamības gadījumā veikt populācijas ierobežošanu.
Datorprogrammas RIMpro modelis simulē ābolu tinēja izlidošanas un attīstības dinamiku veģetācijas sezonā.
Meteostacijās veic agroklimatisko parametru (summārā gaisa temperatūra, nokrišņu daudzums, saules radiācija) automātisko reģistrēšanu katrā dārzā, dati tiek ievadīti programmā, kur notiek ābolu tinēja izplatības riska un populācijas regulācijas nepieciešamības aprēķini katrai konkrētai vietai. Latvijas dažādo meteoroloģisko apstākļu dēļ, tinēja attīstība var notikt dažādos laikos.
Ābolu tinēja izlidošanas un attīstības dinamikas noteikšanai programma aktīvo temperatūru summu sāk skaitīt, kad tā sasniedz +10°C, jo zemākā temperatūrā kaitēkļa attīstība nenotiek.
Programma simulāciju sāk ar pārziemojošo ābolu tinēja kāpuru populāciju – tauriņu izlidošanu, mātīšu apaugļošanos, olu dēšanu, kāpuru šķilšanos, kuru ietekmē gaisa temperatūra, nokrišņu daudzums un citi faktori.
Kritiskais slieksnis, kad jāsāk ierobežot ābolu tinēja populācija, ir no 80 līdz 120 RIM vienībām, kāpuru šķilšanās laikā, kas bieži tiek sasniegts jūnija I – II dekādē.