Ābeļu un bumbieru kraupja raksturojums
Ābeļu un bumbieru kraupis ir viena no ekonomiski nozīmīgākajām ābeļu un bumbieru slimībām, kuras ierobežošanai nepieciešams regulāri veikt fungicīdu smidzinājumus. Ābeļu un bumbieru kraupja ierosinātāji ir sēnes, kas pārziemo iepriekšējā gada inficētajās, nobirušajās lapās. Sēņu sporu izlidošana lietainos laika apstākļos parasti sākas ābeļu vai bumbieru zaļā konusa stadijas laikā un turpinās līdz jūnija sākumam, vidum, kamēr dārzā atrodamas pārziemojušās lapas (primārā infekcija). Bumbierēm primārais infekcijas avots agri pavasarī var būt arī iepriekšējā gadā inficētie dzinumi. Intensīvākā sporu izlidošana no pārziemojušām lapām parasti notiek, kad ābelei vai bumbierei ir izveidojusies inficēties spējīga virsma, sasniedzot maksimumu sārto pumpuru un ziedpumpuru balonu stadijas laikā. Latvijas augļu dārzos pirmās kraupja pazīmes (plankumi) uz lapām parādās maija vidū, beigās. No kraupja plankumiem uz lapām un augļiem turpinās slimības izplatība ar sporām (konīdijām) visas veģetācijas sezonas laikā (sekundārā infekcija).
Ābeļu kraupis uz jauna augļa |
Ābeļu kraupis uz lapas |
Bumbieru kraupis uz dzinumiem |
Ābeļu un bumbieru kraupja ierobežošana ar fungicīdiem
Jaunie, plaukstošie pumpuri ir īpaši ieņēmīgi pret kraupi, tādēļ ir svarīgs pirmais, profilaktiskais smidzinājums ar pieskares iedarbības preparātu pumpuru zaļā konusa stadijā. Visbiežāk augļkopji pirmajam smidzinājumam izvēlas kādu no vara preparātiem (Bordo maisījums, Čempions 50 p.s., Fungurāns OH 300 s.k., Vara vitriols k.v.).
Vēlāk – gan primārās infekcijas, gan sekundārās infekcijas laikā ieteicams izmantot pieskares iedarbības preparātus (Effector, Dithane NT) pirms prognozēta lietus vai dažu stundu laikā pēc tā, kamēr notiek sporu dīgšana.
Sistēmas iedarbības preparāti (Chorus 50 WG, Score 250 EC, Difo 250 EC, Kandits d.g.) būtu jālieto ne vēlāk kā 2-4 dienas pēc infekcijas (pēc lietus) vai īpaši ieteicams dažas stundas pēc lietus – sporu dīgšanas laikā, kad sēne ir visjutīgākā. Sistēmas iedarbības preparātiem ir raksturīgs vidējs līdz augsts rezistences risks, lai to novērstu, preparāti jālieto pārmaiņus ar pieskares iedarbības preparātiem vai arī maisījumā. Biežāk lietotie maisījumu veidi: Chorus 50 WG/Effector, Chorus 50 WG/Dithane NT, Score 250 EC/Effector, Score 250 EC/Dithane NT, Kandits d.g./Effector.
Fungicīdu apstrāžu skaits ir atkarīgs no laika apstākļiem konkrētajā veģetācijas periodā un infekcijas slodzes konkrētajā dārzā.
Ābeļu dārza apstrādei būtu jāizmanto ne mazāk kā 400 litri ūdens uz hektāru, palielinot ūdens daudzumu atbilstoši koku augstumam.
RIMpro prognoze ābeļu un bumbieru kraupim primārās infekcijas periodā
Ābeļu kraupja ierobežošanu atvieglo brīdinājumu sistēmu izmantošana, kas ir īpaši ieteicama integrētajā augu aizsardzībā. LAAPC interneta vietnē pieejamas ābeļu kraupja lēmuma atbalsta sistēmas RIMpro (BioFruitAdvies, Nīderlande) prognozes deviņām Latvijas vietām, kur novietotas meteostacijas. Attēlā sniegts skaidrojums programmas rādījumiem.